“Kulakta dolgunluk hissi” terimi, genellikle bir kişinin kulağında hafif bir tıkanıklık veya basınç hissettiğini ifade eder. Bu his, kulak içi veya orta kulağın içinde sıvı birikimi, kulak tıkanıklığı, kulak enfeksiyonu, hava basıncı değişiklikleri veya kulakta birikmiş kükürt gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu tür bir his genellikle geçici olabilir ve kendiliğinden düzelebilir. Ancak, sürekli bir şekilde devam ediyorsa veya diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkıyorsa, bir doktora danışmak önemlidir. Kulak tıkanıklığı veya diğer kulak problemleri ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir, bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Östaki Tıkanıklığı Yada Yetersiz Çalışması

Östaki tüpü, kulak ve burun arasında bir bağlantı görevi gören bir yapıdır. Normalde, bu tüp, orta kulağın havalandırılmasına ve basınç dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Ancak, östaki tüpünde tıkanıklık veya yetersiz çalışma durumunda, kulakta dolgunluk hissi  ortaya çıkabilir.

Östaki tüpünde tıkanıklık veya yetersiz çalışma birçok nedenden kaynaklanabilir.

 • Enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı veya sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, östaki tüpünün tıkanmasına neden olabilir.
 • Alerjiler: Alerjik reaksiyonlar, burun mukozasının şişmesine ve östaki tüpünün kapanmasına yol açabilir.
 • Anatomik faktörler: Östaki tüpünün doğuştan dar veya eğri olması gibi anatomik farklılıklar, tıkanıklığa yol açabilir.
 • Yüksek rakımlar veya hava seyahati. Hızlı yükseklik değişiklikleri, östaki tüpünün basınç dengesini sağlamakta zorlanmasına neden olabilir.

Östaki tüpü tıkanıklığı veya yetersiz çalışması durumunda, doktorunuz genellikle semptomları hafifletmek için tedavi önerebilir. Bunlar arasında burun spreyleri, dekonjestanlar, alerji ilaçları veya bazı durumlarda, östaki tüpüne yerleştirilen bir tüp (örneğin, ventilasyon tüpü) bulunabilir.

Kulakta Basınç Belirtileri Nelerdir?

Kulakta basınç hissi hemen hemen herkesin hayatında bir kere de olsa yaşadığı bir durumdur. Belirtileri nettir ve basınç hissini anlamak hiç zor değildir. Kulaklarınızda basınç hissettiğiniz de aşağıdaki rahatsız edici semptomları fark edebilir.

 • Kulak içi doluluk
 • Çınlama hissi
 • Net duymada sıkıntı
 • Baş, yüz ve boyun ağrısı

Kulaktaki Dolgunluk Hissi Nasıl Gider?

Kulakta oluşan dolgunluk hissiyatını gidermek için pek çok farklı yöntemler vardır. Bunları deneyerek siz de kulakta olan basınçtan kolaylık ile kurtulabilirsiniz.

 • Kulağınıza sıcak kompres uygulayarak da basınç hissiyatını düşürebilirsiniz,
 • Aynı anda ağız ve burnunuzu kapatarak nefes almaya çalışın,
 • Sakız çiğnemek veya esnemek basıncın azalmasına yardımcı olacaktır,
 • Basınç olan kulağınızın üzerine 1 saat kadar yatarak basınca sebep olan sıvının dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz,
 • Sıvı alımınızı arttırarak mukusun incelmesini sağlayın.

Eğer hastalıktan kaynaklanıyorsa kesinlikle doktora görünerek olası daha büyü problemleri ortadan kaldırmak için erken müdahale yapılmasında her zaman yarar vardır. Kulakta dolgunluk hissi önemsiz ufak nedenleri olduğu gibi işitme sağlığınızı etkileyecek kadar büyük ve ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

Kulak Ağrısı Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir?

Orta Kulak İltihabı Nedir? Nasıl Geçer? Belirtileri Nelerdir?

Kulak Akıntısı Olduğunda Ne Yapmalıyım?