YÜZ DOLGUSU

Ankara Yüz Dolgusu 

Yüz dolgusu, Derinin elastin ve kolajen gibi yapısal elemanlarında azalmalar ve cilt altı yağ pedlerinde oluşan kayıplarla yaşlanmaya bağlı olarak ciltte kırışıklık, sarkmalar ve volüm kayıpları gerçekleşir. Yenilenmiş bir görünüm için yaşlanma belirtilerini nazik bir şekilde yok eden ve cildi doğal bir şekilde iyileştiren, yüzün ihtiyacı olan birçok bölgesine uygulanabilen ve yüz hatlarını ortaya çıkartan dolgu uygulamaları, kozmetik (estetik) dermatolojide son yüzyılın en iyi buluşudur. Estetik görünümüne önem veren hemen insanın özellikle ameliyatsız ve herhangi bir narkoz almadan gerçekleştirilen dolgu işlemleri sayesinde yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıklarından, çukurlaşmalardan, çatlama ve sarkmalardan kurtulmaktadır.

 Yüz Dolgusu Nerelere uygulanır?

Yüz bölgesinde kullanılan dolgu, yüzde bulunan kırışıklıklara uygulanabilmektedir. Ayrıca burunda kemerli bölgeyi düzeltme, burun kaldırma ve şekil verme işleminde de dolgu kullanılabilmektedir. Dudak belirginleştirme, kalınlaştırma, düzeltme konusunda dolgu sıklıkla başvurulan bir uygulamadır. Dolgunun kullanılabileceği bölgeleri sıralama gerekirse,

  • Üst yanak ve gözyaşı oluğu
  • Alın bölgesi
  • Dudak nekarı çizgileri
  • Burun
  • Çene
  • Alt çene çizgileri
  • Kaşlar (hacim vermek için)

 

Kimler yüz dolgusu yaptırabilir?

Yüz yapısı tamamıyla oluşmuş ve son halini almış her kişi yüz dolgusu yaptırabilir. Ancak yüz dolgusu yapılamayan durumlar vardır. Dolgu yapılacak bölgede aktif halde bulunan bir enfeksiyonu bulunan, açık yara, özellikle akne türü sivilce bulunan kişilerin yüz dolgusu yaptırması doğru değildir. Ancak bu rahatsızlıkların giderilmesi durumunda yüz dolgusu yaptırılabilir. Bunun dışında kırışıklığı olan, cildinde sarkmalar meydana gelmiş ya da zamana meydan okumak istercesine cildinin genç kalmasını isteyen ve daha diri daha canlı bir cilde kavuşmak isteyen herkes yüz dolgusu yaptırabilir.

Yüz dolgusu niçin yaptırılır?

Yüz dolgusu, yaşlanma ile yüzümüzde meydana gelen deformeleri ve kırışıklıkları düzeltmek ve yüze şekil vermek için yapılır. Yaşlanma ile birlikte, özellikle yanak bölgelerinde sarkma, çökme gözlemlenmesi yorgun bir görünüme sebep olur. Bu nedenle doğru dolgu işlemleri ile bu görüntü ortadan kalkabilmektedir.

Yüz dolgusu ne kadar süre etkili olur?

Yüz dolgusunun kalıcılığı kullanılan dolgu maddesinin kalitesine göre değişir. Bu yüzden herkesin yüz yapısı ve cilt yapısı farklı olduğu için farklı dolgu maddeleri kullanılır. Yüz dolgusunun uygulama tekniği, kişinin anatomik yapısı yüz dolgusunun süresini etkiler. Yanak dolgusu yaklaşık 1-2 yıl sürerken, bir dudak dolgusu cilt yapısına göre değişkenlik göstererek 6-12 ay veya 12- 24 ay arasında sürmektedir.

Yüz dolgusunun yan etkileri var mıdır?

Yüz dolgusu ve buna benzer uygulamalar muhakkak konusunda uzman ve deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Ne kadar dolgu maddesi verileceği, uygulanacak teknik bu konuda çok önemlidir. Bunun yanında yüz dolgusunun çok ciddi problemlere yol açacak yan etkileri yoktur. Sık olmasa da enjeksiyon yapılan bölgede geçici kızarıklıklara ve morarmalara yol açabilir. Bazı kalıcı dolgu maddeleri içeriğinde bulunan bazı maddeler yüzünden kişide tepkilere yol açabilir. Bunun sonucu doku tahribatı yapabilir. Bu yüzden bu tür uygulamalar konusunun uzmanı ve tecrübe sahibi kişiler tarafından yapılması çok önemlidir.

Uygulama ne kadar sürer?

Lokal anestezi uygulanarak yapılan yüz dolgusunda uygulama süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Çok basit bir uygulama olduğu için kişi kısa süre içinde günlük hayatına döner. Uygulamadan sonra ilk üç gün çok sıcak ve çok soğuk ortamlardan uzak durulmasıdır.

Son Yazılar

Estetik Uygulamalar

Bademcik Ameliyatı Burun Burun Estetiği Burun estetiği ankara Dudak Dolgusu Ankara Kulak Mezoterapi

OP. DR. SİBEL BOZTAŞ

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı