BOTOKS

Botoks  Nedir?

Günümüzün trendi haline gelmiş ve hem tedavi amaçlı hem de estetik açıdan uygulanmaktadır. Gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi hareketler sonucu yüzümüzdeki mimik kasları hareket eder ve buna bağlı olarak üzerindeki ciltte de kırışıklıklar oluşur. Yıllar içinde bu hareketlerin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan kırışıklıklar kalıcı hale gelir. Kişinin mimiklerini kullanma alışkanlığı, güneşe maruz kalma süresi, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyetine göre bu kırışıklıklar da değişik derecelerde olur.

Botoks Uygulaması Ankara

Botoks Uygulaması Ankara

Botoks nedir?

Botulinum toksini, colistridium botulinum adlı mikroorganizmadan elde edilen kasları felç eden bir
ilaçtır. Sinir kas kavşağındaki asetilkolin reseptörlerini bloke ederek kaslarda geçici blokaj yapar. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur.

Botoks hangi sorunlarda etkili oluyor?

Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, kas spazmları ve migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Botoks nasıl uygulanır?

Bir enjeksiyon işlemidir. Botoks maddesi çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine enjekte edilir. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden bir ağrı şikayeti oluşmaz. Tüm uygulama 10 dakika sürer. Botoks’un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça Botoks’un etkisi 12 ay kadar devam edebilir. Botoks Ankara Kliniğimizde uygulanmaktadır.

Botoks uygulaması etkisini ne zaman gösterir?

Ankara Botoks enjeksiyonu etkisini uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra göstermeye başlar, nihai etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulur. Bu sürenin kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Yüz Estetiğinde Botoks?

Yüz estetiğinde uzmanların hemen hemen hepsi botoks uygulamalarını kullanmaktadır. Çünkü, botoks etkili bir çizgi açma aracıdır. Botoks genellikle yaşa bağlı gelişen ve ortaya çıkan ince kırışıklıkların açılması için kullanılmaktadır. Sıklıkla dolgu ile karıştırılan botoks uygulaması, dolgu uygulamalarından oldukça farklıdır. İki uygulamanın da aralarındaki fark öncelikle sahip oldukları etken maddeleridir. Diğer bir farkları da uygulanabildikleri bölgelerin farklılıklarıdır.

Botoks estetiği  nerelere uygulanır?

 • Alın bölgesindeki yatay çizgiler
 • kaşların arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler
 • Kaşların yan taraflarının yukarı kaldırılması
 • Gözlerin yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklar kaz ayağı çizgileri
 • Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetinin düzeltilmesi
 • Burun köküne yakın yer alan yatay çizgiler
 • Gülerken üst dişetinin görünmesi
 • Üst ve alt dudaktaki dikey çizgiler
 • Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması ,
 • Alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi,
 • Çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesi,
 • Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi, Eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi için Botoks kullanılabilir.

Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botoks’un hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı Botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde , hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir.

Botoks uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. botoks uygulamasından sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Son Yazılar

Estetik Uygulamalar

Bademcik Ameliyatı Burun Burun Estetiği Burun estetiği ankara Kulak Mezoterapi

OP. DR. SİBEL BOZTAŞ

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı