Burun estetiğinden sonra oluşan ödemi hızlı bir şekilde ortadan kaldırmak istiyorsanız. Öncelikle doktorunuzun söylediği şekilde kendinizi korumalısınız ve bakımınızı yapmalısınız. Ayrıca soğuk kompres uygulamaları, doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği ölçüde gerçekleştirilen masaj uygulamaları önemlidir. Diyet olarak az tuzlu beslenme alışkanlığı, başın kalp seviyesinden yukarıda konumlandırılması size yardımcı olabilecek önlemlerdir. Burun estetiğinden sonra ödem iyileşmesi operasyondan sonraki 6-7 ay içinde % 80-90 oranında gerçekleşir. Bundan dolayı da hastaların cilt yapısı ve kalınlığı ameliyattan önce mutlaka değerlendirilmelidir. Burun ameliyatının ardından burun ödemi, kendiliğinden gelişen fizyolojik ve doğal bir tepkidir. Vücudun geneli bir travma söz konusu olduğunda ödem doğal olarak yaşanır.

Burun Estetiği Sonrası Ödem Oluşur Mu?

Burun estetiği ameliyatı sonrası ödem oluşumu sanıldığının aksine çok azdır. Kullanılan tekniğe ve kişinin cilt özelliklerine göre ödem oluşumu farklılık gösterir. Hastaların çoğunda ikinci günde sınırlı olarak göz kapaklarında ödem ve morarma oluşur. Ancak hemen hemen hepsi bir haftanın sonunda tamamen kaybolur. Ödemi azaltmak için düşük tuzlu bir diyet izlenmelidir.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyat sonrası özellikle ilk üç gün yüz bölgesindeki ödem tamamen kaybolana kadar baş hafif yüksek yatılmalıdır.
 • İlk 24 saat boyunca gözler üzerine saat başı beş-on dakika soğuk uygulaması yapılmalıdır.
 • Soğuk uygulama yaparken ciltte doğrudan teması önlemek için ince bir bez ya da gazlı bez bulunmalıdır.
 • Ameliyat sonrası ikinci günden itibaren burun bölgesi ıslanmadan ılık kısa duş alınmasında sakınca yoktur. Burnun ıslanmaması gerekir. Bu yüzden yüz temizliği sabunlu bezlerle ya da cilt temizleme losyonları ile yapılabilir.
 • Burun üzerinde bandaj durduğu sürece sıcak ve nemden kaçınmak gerekir.
 • Burun üzerindeki bandaj alındıktan sonra burnunuzu baskı uygulamadan ılık sabunlu su ya da cilt temizleyici losyonlar kullanılarak temizlenir.
 • İlk hafta boyunca ağırlık kaldırma, egzersiz, stres ve uzun süre baş aşağı sarkık pozisyonda kalması gibi durumlardan kaçınılmalıdır.
 • Sigara içen hastaların özellikle ameliyat sonrası ilk iki hafta içinde sigara içmemesi gerekir.
 • Ameliyattan üç hafta sonra hafif tempolu spor faaliyetlerine başlanabilir.
 • İlk iki ay boyunca burun üzerine darbe gelme riski olan her türlü aktiviteden uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası iki ay boyunca gözlük kullanılmaması gerekir. Sonrasında hafif gözlükler kullanılmalıdır.
 • Burun estetiği sonrası üç-altı ay boyunca burnun güneş ışınlarından korunması gereklidir.

Burun Estetiği Sonrası İz Kalır Mı?

Burun estetiği sonrası iz en sık merak edilen konulardan olmasına rağmen en az şikayet konusu olan sorunlardandır. Hemen hemen hiç bir iz belli olmamaktadır. Açık teknik ile rinoplasti yaptığımız için burunda dikiş izi sorusu gündeme gelmektedir. Kapalı teknikte dışarıda bir kesi ve dikiş bulunmamaktadır. Açık teknikte ise burun altında iki burun deliği ortasında bir kesi yapılır. Burun deliği içinde yapılan kesiler görülmez. Birkaç ay kızarık ve kalın durabilir, ancak zamanla tamamen kaybolur. Burnun altında gizlendiği için ayrıca da hiçbir şekilde dikkat çekmez. Açık teknik rinoplastide dikiş izi,  biz cerrahlar için genelde gerçekten önemli bir sorun teşkil etmemektedir.