Burun estetiği sonrası iz en sık merak edilen konulardan olmasına rağmen en az şikayet konusu olan sorunlardandır. Hemen hemen hiç bir iz belli olmamaktadır. Açık teknik ile rinoplasti yaptığımız için burunda dikiş izi sorusu gündeme gelmektedir. Kapalı teknikte dışarıda bir kesi ve dikiş bulunmamaktadır. Açık teknikte ise burun altında iki burun deliği ortasında bir kesi yapılır. Burun deliği içinde yapılan kesiler görülmez. Birkaç ay kızarık ve kalın durabilir, ancak zamanla tamamen kaybolur. Burnun altında gizlendiği için ayrıca da hiçbir şekilde dikkat çekmez. Açık teknik rinoplastide dikiş izi,  biz cerrahlar için genelde gerçekten önemli bir sorun teşkil etmemektedir.

Burun Ameliyatı Sonrasında İz Kalıcı Olabilir Mi?

Burun estetiği sonrası iz kalıp kalmayacağı bu soruların önemli bir bölümünü oluşturur. Ayrıca kapalı ameliyatta burun kanadı daraltması yapılmadıkça cerrahi bir dikiş izi oluşmaz. Burun ucu daraltması işleminde cerrahi kesikler burnun yanak ile birleştiği bölgeden atılırsa eğer, yara bu bölgede bulunan kıvrıma çok iyi bir şekilde saklanabilir ve kolay kolay da fark edilmez. Genellikle burun estetiğinde kapalı ve açık teknik olarak kullanılan estetik cerrahi olmak üzere iki tür cerrahi teknik vardır.

Açık Burun Estetiği Ameliyetı Tekniği

Açık teknik ile burun estetiğinde burun ucundan kesi yapılarak cilt kaldırılır ve operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat bittikten sonra kesilen burun ucu tekrar dikilir. Bu teknikte kesi burun ucundan gerçekleştiği için ‘Açık burun ameliyatı sonrası iz kalır mı?’ sorusu sıklıkla sorulur. Açık teknikle yapılan burun estetiği, burun dışına yapılan kesi işleminden dolayı kapalı tekniğe kıyasla dezavantajlıdır.

Burnun alt ucundan küçük bir V şeklinde veya W şeklinde kesi yapılır. Burun deliğinde bir kesi yapılır ve burun derisi kaldırılıp operasyon yapılır. Ameliyattan sonra kesi çok ince bir dikiş ile dikilir . Kesi birkaç hafta içinde iyileşir. Öte yandan, zamanla izler azalır. Operasyon veya iyileşme sürecinde herhangi bir sorun olmadığı sürece, görünür yara izleri olmayacaktır. Bu durum  insanları rahatsız etmeyecektir.

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Tekniği

Tercih edilen bir cerrahi teknik olan burun cerrahisinde burun deliğinden bir kesi açılır. Burun derisini yukarıya doğru kaydırarak, burundaki şekil bozuklukları ortadan kaldırılabilir. Sonra dikişler burun deliklerine atılır. Bu şekilde, dışarıdan hafif olsa bile, görünür izler kalmayacaktır.

Ameliyata dair tüm işlemler burun içinden yapılır. Burun ucundan herhangi bir kesi olmadığından dolayı iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Burun ucundaki damar, sinir, bağ dokusu korunmuş olur. Ameliyat sonrasında burun ucunda korunan dokulardan beslenmeye devam eder ve ameliyat sonrası süreç konforlu geçer. Burun ucundan veya dışardan bir kesi olmadığı için burun dışına dikiş olmamaktadır. Burnun deliklerinin kenarından yapılan kesi, saklı kaldığı için dışarıdan belli olmaz.

Burun Estetiği Sonrasında İz Ne Kadar Süre İçin Kalır?

Burun estetiği ameliyatının başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra bakım yapılması oldukça önemlidir. Ameliyat zorluk derecesine bağlı olarak yara izlerinin geçmesi için bir zaman gerekir. Hastaların bakımına ve ameliyata bağlı olarak yara izleri; yaklaşık iki hafta ile iki ay içerisinde kendiliğinden onarılır. Bu süre aralığından izlerin ortadan kaybolduğu görülecektir. Ancak burunda ve yüzün diğer bölgelerinde şişlik halinin devam etmesi sonucunda yara izleri daha belirgin olabilir.