Burun estetiği Ankara estetik açıdan yüzümüzde büyük önem arz eden burnun hem görünüm hem de sağlık açısından önemli görevleri vardır. Yüzün tam merkezinde yer aldığı için burundaki estetik bozukluklar kişiyi oldukça rahatsız edebilmekte ve sosyal yaşantısını etkilemektedir. Bu yüzden kişiler burun estetiği için cerrahi işlemlere başvururlar. Burnun yüzün diğer kısımlarıyla olan oranı şekillendirildiği takdirde burun yüz ile uyumlu bir görünüme sahip olur ve kişiyi estetik açıdan beğenilir kılar. Kişinin yüzü ne kadar güzel olursa olsun burunda yer alan estetik uyumsuzluk ya da bozukluklar bu güzelliği gölgeler. Bu da kişilerde özgüven kaybına yol açarken psikolojik rahatsızlıkları bile beraberinde getirebilir.

Estetik problemlerin yanı sıra septum eğriliği ve burun kırılması gibi fiziksel problemler özellikle nefes alma konusunda önemli sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir. Bu sebepler dolayısıyla kişiler daha estetik görünen ve fonksiyonel bir buruna sahip olma isteği ile burun estetiği ameliyatlarına yönelmektedirler.

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti Ankara olarak da adlandırılan burun estetiğinde burundaki şekil bozuklukları veya burnun ölçüleri kalıcı bir şekilde düzeltiliyor. Yani burun estetiği ameliyatlarında burunun büyütülmesi veya küçültülmesi, düzleştirilmesi gibi operasyonlar gerçekleştiriliyor. Kısacası, burnun yüzle estetik olarak orantılı bir duruma getirilmesi için gerçekleştirilen müdahaledir. Bazı kişilerde sadece burnun şeklinin değiştirilmesi işlemi yapılmakla kalmıyoruz. Aynı zamanda nazal septumun (burun septumu) da düzeltilmesi gerçekleştiriliyor. Burun boşluğunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten ibaret bir yapı olan septumun da düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatı türüne septorinoplasti denir.

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Estetik burun ameliyatı cerrahi açıdan komplike bir operasyon olduğu için mutlaka alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmelidir. Burun yüzün tam ortasında yer aldığı için estetik açıdan stratejik önem arz eder ve bu bölgeye yapılacak her işlem kritiktir. Burun estetiği ameliyatlarında başarı cerrahın deneyimi ve o güne kadar gerçekleştirmiş olduğu operasyon sayısı yani tecrübesiyle doğru orantılıdır. Operasyondan önce hasta ve cerrah sağlıklı iletişim kurarak birbirlerine beklentilerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıklamalıdırlar. Bu süreçte hastanın cerraha tam anlamıyla güvenmesi beklenir.

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatları kapalı ve açık olarak iki şekilde yapılır. Kapalı ameliyat yönteminde gelişen travma minimumdur ve tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleriyle uyumlu kabul edilir. Fakat bazı durumlarda kapalı burun ameliyatı yetersiz kalabilmektedir. Özellikle hastanın nefes alış-verişindeki problemlerin giderilmesi için uygulanan ameliyatlar genellikle kapalı yapılamaz. Bu gibi durumlarda açık burun ameliyatı tedavi yöntemi olarak önerilir. Ameliyatın başarıya ulaşabilmesi için hekimin tekniklere tam anlamıyla hakim olması gerekmektedir. Genelde ameliyatların %95’i kapalı burun estetiği ameliyatı olup. Dışardan herhangi bir kesiye ihtiyaç duyulmadan yapılan operasyonlardır.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği temelde burnu yeniden şekillendirmek olarak tanımlanır. Hedef burnun fonksiyonel yapısının geri kazandırılması ve estetik açıdan buruna güzel bir görünüm vermektir. Cerrahi işlemler sayesinde burun yüzle daha uyumlu bir hale getirilir.

Daha Önceden Burun Estetiği Olan Kişiler

Burun revizyonu adı verilen ikinci operasyonlar çok daha hassas koşullar altında gerçekleştirilmelidir. Bu ameliyatlara ihtiyaç duyulmasının temel sebeplerinden biri kişilerin ilk estetik operasyon sonucundan memnun kalmamasıdır. Ya da sağlık problemlerinin ilk operasyon sonrasında giderilememesidir. Bu gibi durumlarda cerrahın yeterliliği devreye girer. Dolayısıyla cerrah teknik bilgilere ve herhangi bir aksilik durumunda alternatif metotlara tamamıyla hakim olmalıdır. Şayet ilk operasyonda bir sorun oluşmuşsa, bu sorun ikinci ameliyatta daha büyük problemlere yol açabilir. Bu da cerrahın çok hassas çalışmasını gerektirir. Daha önce işlem görmemiş burun yapısı ile operasyon geçirmiş burnun  anatomi birbirinden tamamen farklıdır. Bu yapıda meydana gelen anatomik bozuklukların detaylı olarak incelenmesi ikinci ameliyatın başarını artıracaktır.

Ankara Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı

Operasyon öncesi burnun fotoğrafı çekilerek sanal ortama aktarılır. Üstünde yapılacak olan değişiklikler cerrah ile hastanın etkileşimli görüşmesi sonucunda kararlaştırılır. Cerrahi işlem sonrasında elde edilecek olan görüntü hasta ile paylaşılır. Ameliyat öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken durumlar hekim tarafından bildirilecektir. Bu durumlar özellikle dikkate alınmalı ve gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Ankara Burun estetiği ameliyatı sonrası bazı hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilebilirken bazı hastaların bir gün hastanede yatması gerekebilir. Burun estetiği operasyonları mutlaka tam teşekküllü hastanelerde gerçekleştirilmelidir. Operasyonunun ardından hastaya tampon uygulaması yapılır.

Ameliyat süresi genellikle 1-2 saat arasındadır. Operasyon sırasında burnun üzerinde yer alan cilt tabakası, kemik ve kıkırdak burnu oluşturan çatıdan tamamen ayrılır, gerekli işlem gerçekleştirildikten sonra bu kısımlar tekrar yerine oturtulur. Bu işlem sırasında cerrah önceden hastayla görüşülerek kararlaştırılan metotları uygular.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası Ne yapılmalıdır?

Ankara burun estetiği ameliyatı sonrasında ilk 24 saatte yüzde şişlik görülebilir. Ayrıca burun ve baş bölgesinde ise ağırlık hissi meydana gelebilmektedir. Bu komplikasyonları en hafif şekilde atlatmak için doktor tarafından gerekli ağrı kesici ilaçlar verilecektir. Ameliyattan sonra göz çevresinde morarma görülebilir ve 1-2 gün sürebilir. Bu bölgeye soğuk kompres uygulamak şişliğin derecesini azaltarak hastanın daha konforlu hissetmesini sağlayabilir. Başarılı geçen operasyonların ardından hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat sonrası göz çevresinde meydana gelen şişliklerin inme süresi yaklaşık 1 hafta, morlukların iyileşme süresi ise yaklaşık 2 haftadır. Yine ameliyattan sonra oluşan  şişlikler ise birkaç ay sonunda tamamen yok olacaktır. Operasyonun ardından ilk birkaç gün az miktarda kanama görülmesi normaldir. Ayrıca birkaç hafta sürebilen burun tıkanıklığı durumları normal kabul edilir. Eğer kanama yaşanmaması için tampon uygulaması yapılmış ise bu tampon birkaç gün içinde alınacaktır. Böylece hasta daha konforlu bir yaşama kavuşacaktır.

Burun Ucu Estetiği Ankara

Burun ucu görünümü, burnun geneli açısından oldukça önemli bir kısım olarak kabul edilir. En fazla tespit edilen şekil bozuklukları şöyledir. Burun deliğinde görülen asimetri, burun ucunun geniş olması, burun ucunun düşüklüğü ve farklı deformiteler. Burnun ucu estetiği, kemiksi yapıya dokunmadan yalnızca burnun uç kısmında mevcut olan kıkırdak ile yumuşak doku üstünde işlem sağlanması ile gerçekleştirilir.

Burun Ucu Estetiği İçin Uygun Olanlar

Hastaların hem mental hem de psikolojik açıdan uygun, anatomik açıdan da gelişiminin yeterliliği gerekir. Kemik gelişiminin tamamlanabilmesi konusunda hastadan hastaya değişiklikler görülse bile, ortalama 16 ile 18 yaş aralığında tamamlanır. Belirli acil durumlar için, travmatik ya da doğum sonrası meydana gelen problemlerde ise burun ucu estetiği yaptırmak için bu yaş daha erkene çekilebilir.

Burun Ucu Estetiği ile Yapılanlar

Burnun ucunda tespit edilen düşüklükler, asimetrik durumu, eğrilikler, ters V görünümü, burnun ucundaki basıklık, burun deliklerindeki fazla açıklık ya da burun ucu uzunluğu gibi tüm şekil bozuklukları ile orantısızlıklar iyileştirilebilir. Burun ucu estetiği ile daraltma, genişletme, küçültme, büyütme, kaldırma, indirme ya da üst dudak ile yakınlaştırma işlemleri yapılabilir. Burun ucunda görülen tüm şekil bozuklukları giderilebilir. Burunun deliğindeki asimetri ya da burun deliğinin küçültülmesi işlemleri uygulanabilir. Böylelikle  hem işlevsel hem de estetik açıdan daha doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilecektir. Burun ucundaki deformeler, nefes alıp verme ve koku işlevine dek etki edebilecek sorunları temsil eder.

Burun ucu estetiği  muayenesinde ilk olarak hastanın şikayetleri ve istekleri tespit edilir. Daha sonra burun üzerinde fiziksel bir muayenesi yapılır. Mevcut olan yapısal ve şekil açısından bozuklar ortaya çıkarılır. Başarılı ve doğru şekilde giden bir burun ucu ameliyatı sonucunda, hastalar mevcut şikayetlerinden kurtulacaktır.

Hasta ve doktor muayeneleri tamamlandıktan sonra burun ucu estetiği ameliyatı için tarih belirlenir. Hastalar için diğer burun ameliyatlarına göre daha kısa süreli ve kolay işlemlerdir. Pratik ve kolay bir işlemdir. Başarılı bir burun ucu estetiği operasyonu, hastanın görünümü açısından büyük farklar yaratacaktır. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi hastalar operasyon sonrasında burun bölgesini korumalı, bakımına dikkat etmelidir.

Ankara Burun Estetiği Fiyatları  2023

Burun estetiği ameliyat ücretlerini ilgili yasal mevzuatlar sebebiyle açıklayamamaktayız. Burun Estetiği Fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesinde  temel faktörler muayene tespitleri önemlidir. Ayrıca ameliyatı yapacak olan cerrahın bilgi donanımı ve tecrübesidir. Bunun yanında ameliyatın gerçekleştirileceği şehre bağlı olarak da fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin burun estetiği ameliyat ücretleri Ankara ve İstanbul gibi iki farklı şehirde birbirinden farklı olacaktır.