BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetik Ameliyatı

Burun Estetik Ameliyatı ya da başka bir deyişle burun estetik cerrahisi, burundaki şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan cerrahi işlemdir. Bu ameliyat ile birlikte, hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikler (Ankara deviasyon ameliyatı) düzeltilmektedir. Burun estetiğinde istenilen amaç yüzün profiline uygun, doğal ve ameliyat olduğu belli olmayan bir burun yapmaktır.

Burun Estetik Cerrahisi

Bunun dışında pek çok nedenden dolayı burun estetik cerrahisi yapılabilir. Genellikle kozmetik amaçlı görünen bu uygulama aslında kişinin yaşam kalitesini de yükseltmektedir. Burun estetiğinde kişinin beklentisini karşılayacak bir burun formu uygulanmalıdır. Bu nedenle kişinin yüz yapısı, yaşı, deri yapısı gibi özellikler ön plana çıkmaktadır. Burun estetiği iki şekilde yapılabilir. Bunlar açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır. Açık estetikte iz kalma olasılığı bulunur fakat bu izler neredeyse görülmeyecek şekildedir. Kapalı burun estetiğinde ise ameliyat esnasında yapılan kesikler, burun deliğinin içerisinden yapılır. Bu nedenle ameliyat sonrasında hiçbir iz görünmemektedir.

Rinoplasti ameliyatı nedir?

Rinoplasti ameliyatı genellikle estetik burun ameliyatı olarak da adlandırılan burun boyutlarının yüz ile harmonik uyumunun sağlanmasını amaçlayan bir yeniden şekillendirilme ameliyatıdır. Bu operasyon ile burun boyutları yüz boyutları ile uyumlu hale getirilir. Aynı zamanda nefes alma problemlerinin de düzletilmesini mümkün kılar.

Rinoplasti ile neleri düzeltebiliriz?


Rinoplasti ameliyatı ile burnun yüzün diğer bölümleri ile harmonik uyumunun sağlanmasının yanı sıra burun deliklerinin boyutları, pozisyonu ve burun kökünün genişlik ve yüksekliği de ayarlanabilir. Burun sırtında var olan kemerler alınabileceği gibi semer burun deformitesi de denilen burun sırtı çöküklüğü düzeltilebilir. Genişlemiş ve burnun diğer bölümlerine göre daha düşük olan burun ucu, daraltılıp kaldırılabilir. Burnun asimetrik eğrilikleri düzeltilebilir. Septum eğriliği, nefes alma problemlerine yol açan temel etmenlerden biri olup aynı seansta eğriliğin düzeltilmesi solunum yollarında hava sirkülasyonun normalleşmesine yardım eder.

Burun estetik ameliyatı Ankara

Ameliyatın ardından burun ve çevresinde hassasiyet oluşması muhtemeldir. Bunun nedeni ameliyatın henüz yeni yapılmış olmasıdır. Söz konusu iyileşme süreci boyunca hastanın hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta, burnuna darbe almaktan kesinlikle kaçınmalıdır. Burnun tamamen oturması ve iyileşme sürecini tamamlamasına kadar hasta, güneşe çıkarken de dikkatli olmalıdır. Fiziksel aktivitelerde yer alırken dikkat edilmelidir. Buruna darbe alınmaması oldukça önemlidir. Ayrıca hastanın dikkat etmesi gereken bir diğer eylem, hapşırma eylemidir. Hasta ağzı açık bir şekilde hapşırarak, burnunda oluşan basıncı azaltabilir. Eğer ameliyat sonrasında herhangi bir ağrı veya sızı ile karşılaşırsanız, doktorunuz tarafından ilaç veya burun damlası önerilebilir. Sonuç olarak bu konuda uzman doktorunuza (Ankara rinoplasti uzmanı) danışarak en doğru bilgiyi öğrenebilirsiniz.

Son Yazılar

Estetik Uygulamalar

Bademcik Ameliyatı Burun Burun Estetiği Burun estetiği ankara Kulak Mezoterapi

OP. DR. SİBEL BOZTAŞ

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı