Halk arasında burun estetiği olarak adlandırılan rinoplasti ameliyatı, burnun görünümünü iyileştirmek için kozmetik amaçlı veya burnun şeklini ve fonksiyonlarını eski haline döndürmek için rekonstrüktif bir tedavi olarak gerçekleştirilir. Doğal görünümlü burun estetiği popüler bir işlemdir ve en yaygın estetik ameliyatlardan biridir.

Doğal Görünümlü Burun Estetiği Neden Yapılır?

Birinin burnunun görünümünden memnun olmamasının birkaç olası nedeni vardır. Burun, yüzün geri kalanına göre çok büyük görünebilir ve orantısız görünebilir, burunda bir çıkıntı olabilir, ‘kanca’ görünümü olabilir, ucu çok büyük olabilir veya burun ucu çok büyük olabilir. Burnun dudaklara çok yakın olması mümkündür. Burnun özellikleri genetiktir ancak burunlar kaza sonucu şekilsizleşebilir. kişi bu kusurun kozmetik olarak doğal görünümlü olmasını isteyebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İki ana rinoplasti türü vardır: açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti. Açık rinoplastide burnun ucundaki etli kısım olan kolumellada kesi yapılır. Kapalı rinoplastide gerekli kesiler burun içinden yapılır. Açık teknikte, burun ortasındaki burun kanallarının her iki yanına ve burunun ortasındaki deriye de ufak bir kesi atılarak burun derisi tamamen kaldırılır. Kapalı teknikte sadece burun deliklerinin içinden kesi yapılır. Aradaki fark 2-3 mm’lik kesidir. Açık teknikte tamamen burun, kıkırdak, kemik yapısını görmek mümkündür. Burun estetiğinde açık ve kapalı yöntemin birbirinden üstünlüğü yoktur, hastaya göre en uygun teknik belirlenmelidir. Erkeklerde ve kadınlarda burun yapısı farklıdır. Kadınlara yapılan burun estetiğinde biraz daha kalkık burun tercih edilir. Erkek burun estetiği burun ucu kaldırılmaz, daha dik açıyla şekil verilmesi planlanır. Yapılan işlemler değişmez sadece kadın ve erkeğe uygun olabilecek doğal görünümlü burun estetiği tercih edilir.

Her iki tip burun estetiği ameliyatı da genellikle genel anestezi altında yapılır. İşlemin açık mı kapalı mı olacağı kişiye bağlıdır ancak estetik cerrahınız her hasta için en uygun yaklaşımı tartışacaktır. Ameliyat genellikle 90 dakika ile 3 saat arasında sürer. Hastaların çoğu geceyi hastanede geçirir.

Daha Sonra Ne Beklenmeli?

Ameliyat sonrası hastalar yaklaşık 7 gün kalacak bir atel ile hastaneden ayrılırlar. Morarmayı en aza indirmek için bir süre dik oturmak önemlidir. Ameliyattan sonra en az birkaç gün başınızı yüksek yastıkla yatmak faydalı olacaktır. Şişlik ve morluklar 2-3 hafta kadar devam edebilir ve burun dışında göz çevresinde ve altında da oluşabilir. Morarma ve/şişlik azaldıktan sonra normal aktivitelere devam edilebilir, ancak 4 ila 6 hafta boyunca kuvvetli egzersiz ve temas sporlarından kaçınılmalıdır.

Açık rinoplastinin tipik olarak 6 haftaya kadar daha uzun bir iyileşme süresi vardır. Ancak açık rinoplasti, kapalı rinoplastiye göre daha az sıklıkla gerçekleştirilir. Ayrıca ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilecek hafif bir ağrılar beklenebilir. Burun estetiğinin nihai sonuçları genellikle ameliyat sonrası 6 ay ile bir yıl arasında görülür.

Ankara’da Burun Estetiği Ameliyatı İle Rahat Nefes Almak

Ankara’da rinoplasti/burun estetiği ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.  Burun estetiği ameliyatının en önemli kazanımı, burundan doğal nefes almayı sağlamasıdır. Burun dışındaki göze hoş gelmeyen eğrilikler, içeride de hava yollarını kapatırlar. Ameliyatla hava pasajının düzeltilmesi, kişiye burun fizyololojisini geri sunar. Burun başta havayı nakletmesi yanında, alınan havayı ısıtıp nemlendirerek akciğerler için ideal kıvama getiren organdır.