Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri Günümüzde en sık tercih edilen yüz ve burun dolgusu ürünleridir. Uzun yıllardır denenmiş olan ve vücutta doğal bulunan bir şeker türevi bir madde olan hyaluronik asit, üretiminde kullanılan yoğunlaştırıcı işlemlere göre uygulama sonrasında vücutta 6 ile 18 ay kalabilmektedir. Dolgu ile burun ucu kaldırma burnu büyütür mü? sorusu en fazla merak edilen konulardandır. Burun dolgusu burun sırtına, burun ucuna ve burun tabanına uygulanır. Hacimlendirme işlemi ile var olan asimetriler ve eğrilikler kamufle edilir, yapılan burun dolgusu ile burun ucu kaldırılır. Tüm bu işlemlerde enjekte edilen madde nedeniyle burunda hafif bir büyüme olacaktır. Ama kısa bir zaman sonra durum düzelecektir.

Dolgu İle Burun Ucu Kaldırma Nasıl Yapılır?

Önden bakıldığında burun ucu aşağı doğru yönelmiş gibi görünen hastalarda ameliyat dışı burun ucu kaldırma yöntemi olarak burun dolgusu ile burun ucu kaldırma işlemi uygulanabilmektedir. Burun dolgusu ofis şartlarında uygulanabilen pratik bir işlemdir. Genellikle cilt üzerinde lokal anestezik içeren kremler sürülür ve dolgunun uygulanacağı bölgeye dolgu enjekte edilerek masaj yapılır, işlem birkaç gün sonra yeniden tekrarlanabilir. Burun ucu kaldırma için burun dolgusunun çok dikkatli bir şekilde enjekte edilmesi gerekir gerekmektedir. İşlem sonrasında burun üzerinde uygulama yapılan yerlerde kızarıklık ve bazen geçici morluklar görülebilmektedir. Genellikle burun dolgusu uygulamasından sonra gözle görülür olarak burun ucunda yukarı doğru yönelme fark edilebilir. İlk birkaç gün şişme ortaya çıkar ve daha sonra burun ucundaki ödem azalarak ortadan kaybolur.

Burun Dolgusunu Burun Ucu Estetiği

Burun ucu aşırı düşük olan daha önceden burun travması ya da burun ameliyatı sonrasında burun ucunda düşme ortaya çıkmış olan hastalarda, ameliyatla burun ucunun kaldırılması ve burun ucunun yeniden şekillendirilerek yeniden destek dokularının onarılması daha uygundur. Dolgu her hasta için uygun değildir. Pratik ve kolay uygulanabilen bir işlem olsa da; burun dolgusu uygulaması özellikle burun ucu desteği çok zayıf olmayan ancak burun ucunda normalden daha az projeksiyon olan ya da üst dudak ile burun ucu arasındaki açının dar olduğu hastalarda ve sınırlı uygulamalar şeklinde uygundur. Yine burun kemeri olan hastalarda, burun kemerinin törpülenmesi yerine kemerin üstüne ve aşağısına dolgu uygulanması burun hacminde anormal artışa neden olabilmektedir.

Burun Dolgusu Hangi Durumda  Yapılır?

Burunda oluşan bazı şekil bozukluklarının giderilmesinin istenmesi durumunda uygulanan estetik işlemlerdir. Burun dolgusu işleminde aşağıdaki sonuçlara ulaşılabilir;

  • Burun eğrilikleri giderilebilir,
  • Burununuz simetrik hale dönüştürülebilir,
  • Burun-dudak bileşkesi belirginleştirilebilir,
  • Burun-alın bölümü düzeltilebilir,
  • Burun ucu kaldırılabilir,
  • Ameliyattan sonra oluşan sorunlar giderilebilir,
  • Burunun sırtı düzgünleştirilebilir,
  • Burun kanadının çentiklenmesi düzeltilebilir.

Burun Dolgusunun Avantajları Nedir?

Dolgusunun avantajı burundaki estetik açıdan rahatsızlık veren düzeltmelerin ameliyatsız ve zahmetsiz bir şekilde  yapılabilmesidir. Çünkü burun ameliyatı daha uzun, meşakkatli ve ağrılı bir süreçtir. Herkes bu süreci yaşamak istemez. Burun dolgu uygulaması on ile on beş dakika gibi oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. İşlem esnasında vücut üzerinde kalıcı olabilecek her hangi bir iz bırakma gibi riskide olmamaktadır. Bu yüzden burun dolgusu oldukça avantajlı bir uygulamadır. Ayrıca tedavide kullanılan dolgu malzemesi ciltle uyumlu olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyon yaşanmaz. Ayrıca burun dolgusu tedavisinin fiyatları ameliyatlı burun estetiği operasyonlarına oranla oldukça uygundur. Burun dolgusu uygulaması ameliyatı düşünen ama henüz karar vermemiş olan ya da ameliyat olmak istemeyen kişiler için iyi bir seçenektir.