Burun dolgusu, burun şeklini düzeltmek, asimetriyi gidermek, küçük kusurları düzeltmek veya burun konturunu iyileştirmek için kullanılır. Bu prosedürde genellikle hyaluronik asit gibi dolgu maddeleri kullanılır. Burun dolgusunun etkisi, kullanılan dolgu maddesine ve bireyin metabolizmasına, yaşına, cilt yapısına ve prosedürün nasıl gerçekleştirildiğine bağlı olarak değişebilir. Hyaluronik asit gibi dolgu maddelerinin etkisi genellikle 18 aya kadar sürebilir. Ancak bu süre bireysel farklılıklara göre değişebilir. Dolgu maddesinin cinsine, kalitesine ve uygulama tekniğine göre süreç değişebilir.

Burun Dolgusu Yerine Burun Estetiği

Burun dolgusu sonuçları, zaman içinde dolgunun emilmesi ve vücut tarafından parçalanması nedeniyle yavaşça azalır. Eğer burun dolgusu sonuçlarını tazelemek isterseniz, belirli aralıklarla tekrarlamak gerekebilir. Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise burun dolgusunun, kalıcı bir şekil değişikliği sağlamak amacıyla burun estetiği cerrahisinin yerine geçmediğidir. Dolgu maddeleri geçici sonuçlar sunar, bu nedenle uzun vadeli veya kalıcı değişiklikler düşünülüyorsa cerrahi seçenekler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ankarada burun dolgusu

Ankarada burun dolgusu

Burun Dolgusu Kimlere Yapılır?

Ankara burun dolgusu işlemi, burunda çok büyük bir değişime ihtiyacı olmayan kişileri oldukça memnun eden bir uygulamadır. Burun dolgusu, özellikle burun kemerinde hafif çıkıntılar olan kişiler için, burun ucu düşük olan kişiler için ve burun delikleri ile ilgili estetik kaygıları olan kişiler için önerilen bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Ciltde uyumlu maddelerin ihtiyaç duyulan noktaya enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen işlem çok kısa sürede tamamlanır.

Burun Dolgusunun Etkisi Zamanla Kalıcı Olur Mu?

Burun dolgusunun etkisi ilk uygulamadan 18 ay sonra tekrar uygulanabilir. 18. aydaki ikinci uygulamadan sonra 3-5 yıla kadar kalıcılıktan bahsedile bilir. Üçüncü bir uygulamadan sonra ise dolgu neredeyse kalıcı  görüntü sağlar tekrarlayan uygulamalara genellikle gerek kalmaz.

Burun Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Bu işlem tüm şekil bozukluklarında uygulanabilen bir yöntem değildir. Bu işlem genel olarak sağlık durumu iyi olan yetişkinlere uygulanabilen bir işlemdir. Tedavi için uygun olup olmamanız doktor muayenesi tarafından belirlenmektedir. Şu durumlarda burun dolgusu işlemi yapılır.

  • Burun üzerinde küçük çöküntüler/girintiler
  • Cerrahi işlemlerden sonra oluşan küçük bozukluklar
  • Burunda bir tarafın diğerine göre düşük ya da çökük olması
  • Burnun hafif derecede asimetrik bir görünüşe sahip olması
  • Burun ucunda görülen düşüklük
  • Burun kemerinin çökük olması

İşlem için uygunluk durumu doktor muayenesinden sonra değerlendirilmektedir.