Burun ucu düşüklüğü, burun kıkırdak ve dokularının zamanla veya travma sonucu kaynaklanan bir deformasyonudur. Bu durum, burun estetiğini etkileyebilir. Ayrıca kişinin yüzünün dengesini bozabilir. Burun ucu düşüklüğünü düzeltmek için genellikle burun estetiği ameliyatı gereklidir. Ancak, burun ucu düşüklüğünün düzeltilebilme derecesi kişinin spesifik durumuna bağlıdır. Burun ucu düşüklüğü burun estetiği kapsamında burun ameliyatı sonrasında da gerçekleşebilir. Bu doğrultuda hasta en iyi burun estetiği doktoruna burun ameliyatını yaptırmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatıyla Burun Ucu Düşüklüğünü Düzeltme

Bu cerrahi işlemde, burun kıkırdak ve dokuları yeniden şekillendirilir ve düzeltme yapılır. Burun ucu düşüklüğünü gidermek için burun kıkırdaklarına destek eklenerek veya eksilen dokular tamamlanarak burun yeniden yapılandırılır.

Burun ucu düşüklüğü ameliyatında burun ucu düşüklüğü şikayetinin yanında geniş uçlu burun, burun deliklerinde asimetri, aşırı sivri burun ucu ve geniş burun kanadı şikayetleri de giderilebilir. Hastanın şikâyetçi olduğu problemler burun estetiği doktoruna aktarılmalı, burnun kemik ve kıkırdak yapısında herhangi bir problem söz konusuysa bu probleme yönelik ameliyat planlaması yapılmalıdır.

Burun Dolgusu ile Burun Ucu Düşüklüğü Düzeltme

Daha hafif düşüklüklerde, burun ucu dolguları kullanılabilir. Hyaluronik asit bazlı dolgular, burun ucunun düzeltilmesi ve dış hatların iyileştirilmesi için geçici bir çözüm sağlayabilir. Bu dolgular genellikle bir doktor tarafından enjekte edilir ve sonuçlar hemen görülebilir. Bu dolgular, burun yapısını destekleyerek, burun ucu düşüklüğünü hafifletme veya düzeltme amacıyla kullanılabilir.

Ayrıca, burun dolgusu sadece hafif veya orta dereceli düşüklüklerde etkili olabilir. Daha ciddi düşüklüklerde veya yapısal deformitelerde rinoplasti ameliyatı genellikle daha uygun bir seçenektir.

Burun Ucu Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır ?

Burunun şekli ve işlevi ile ilgilidir. Burun ucu düşüklüğü olan kişilerde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  • Burun ucunun aşağı doğru sarkması veya düşmesi
  • Burun ucunun asimetrik olması
  • Burun deliklerinin daha dar olması
  • Burunun genel olarak dengesiz görünmesi

Burunun estetik görünümünde veya işlevinde herhangi bir değişiklik fark edilirse, bir kulak burun boğaz uzmanına görüşmek faydalı olacaktır.

Burun Ucu Düşüklüğünün Sebepleri Nelerdir?

Burun ucu düşüklüğü farklı sebeplerden kaynaklanabilir. İşte yaygın nedenlerden bazıları:

  • Doğal Anatomik Yapı: Bazı kişilerin burun yapısı doğal olarak burun ucu düşüklüğüne yatkın olabilir. Genetik faktörler burun yapısında belirli kıkırdak veya dokusal özelliklere neden olabilir, bu da burun ucunun düşmesine yol açabilir.
  • Travma: Burun travmaları, burunun kıkırdak ve dokularında deformasyona neden olabilir. Burnun bir darbe veya kaza sonucunda darbe alması, burun ucu düşüklüğüne yol açabilir.
  • Önceki Burun Estetiği Ameliyatları: Daha önce yapılan burun estetiği ameliyatları (rinoplasti), yanlış yapılan veya başarısız olan ameliyatlar, burun ucu düşüklüğüne neden olabilir. Bu durum, kıkırdakların ve dokuların uygun şekilde desteklenmediği veya düzeltilmediği durumlarda ortaya çıkabilir.
  • Yaşlanma: Yaşlanma sürecinde, ciltte ve kıkırdaklarda doğal olarak meydana gelen değişiklikler burun ucu düşüklüğüne neden olabilir. Cilt elastikiyeti azalır ve kıkırdaklar zayıflar, bu da burunun şeklini etkileyebilir. Burun ucunun düşmesine yol açabilir.
  • Kıkırdak Zayıflığı: Doğal olarak zayıf veya gevşek burun kıkırdakları, burun ucu düşüklüğüne yatkınlık oluşturabilir. Bu durum, kişinin doğuştan sahip olduğu bir özellik olabilir.

Burun ucu düşüklüğünü düzeltmek için en uygun yöntemi belirlemek için bir KBB uzmanı Dr. Sibel Boztaş’a (İnstagram) danışmanız önemlidir. Sizin durumunuzun ciddiyetini değerlendirerek size en uygun tedavi seçeneğini önerecektir.