Rinoplastinin yüz özelliklerinizi, burnunuzun şeklini ve oranını geliştirebileceğini zaten biliyorsunuz. Burun estetiğinin burundan nefes almakta zorluk çeken kişilere solunum yollarını iyileştirmek için sıklıkla yapıldığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Ankara burun estetiği, harika görünmenize ve aynı zamanda nefes almayı iyileştirmenize yardımcı olur.

Burun estetiği bazı durumlarda cildi, kemiği, kıkırdağı veya üçünü birden değiştirebilir. Çoğu kişi burun estetiğini kozmetik nedenlerden dolayı seçse de, bazı tıbbi durumlar bu işlemi zorunlu kılmaktadır. Her yıl çok sayıda erkek ve kadın, tekrarlayan burun kanamalarına, soğuk algınlıklarına, dudak kuruluğuna, uyku sorunlarına ve horlamaya yol açan burun solunumu sorunları yaşamaktadır. Burun kanallarınızdan nefes alamamanız yapısal anormalliklerden veya daha önce kırılmış bir burundan kaynaklanabilir. Ancak her iki durum da burun estetiği ile tedavi edilebilir.

Rinoplasti işlemi sırasında burnun yapısı, septum  veya burun valfinin çökmesi gibi nefes almayı zorlaştıran yapısal sorunları gidermek için değiştirilebilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, tüm burun estetiği prosedürleri öncelikli olarak nefes almanın iyileştirilmesi amacıyla yapılmamaktadır. Bu nedenle, işlemden önce hedeflerinizi ve endişelerinizi Ankara’da Op. Dr. Sibel Boztaş ile görüşmeniz çok önemlidir.

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği olarak da adlandırılan rinoplasti, burnun şeklini ve görünümünü değiştirmeyi amaçlayan popüler bir kozmetik işlemdir. Rinoplastinin önemli estetik yararları olmasına rağmen aynı zamanda temel tıbbi amaçlara da hizmet eder. Bunlar sıklıkla burundaki yapısal problemlerin yol açtığı solunum problemlerini tedavi etmek için yapılır. Ayrıca burun ile yüzün geri kalanı arasındaki dengeyi geliştirebilir, özgüveni artırabilir ve güveni artırabilir. Prosedür genellikle yapısal sorunları düzeltmek veya şekilsiz, aşırı büyük veya asimetrik bir burnun görünümünü iyileştirmek için yapılır.

Burun Estetiği Nefes Almayı İyileştirebilir mi?

Burun estetiği, burnunda doğru nefes alma yeteneğini etkileyen yapısal sorunları olan kişilerin nefes almasını iyileştirebilir.

Rinoplastinin nefes almayı iyileştirmesinin birkaç yolu:

  • Septum  Düzeltilmesi: Burun tıkanıklığı ve nefes alma zorlukları sıklıkla septum deviasyonundan kaynaklanır. Rinoplasti, septumu yeniden hizalayarak ve burun geçişlerindeki hava akışını iyileştirerek bu sorunu çözebilir.
  • Burun Deliklerinin Boyutunu Küçültmek: Burun deliklerinin çok büyük olması hava akışını engelleyebilir ve nefes almada zorluklara neden olabilir. Rinoplasti burun deliklerinin boyutunu küçültebilir, nefes almayı iyileştirebilir ve horlama riskini azaltabilir.
  • Burun Poliplerinin Çıkartılması: Burun polipleri, burun pasajlarının içinde gelişebilen, nefes alma zorluklarına ve koku kaybına neden olabilen büyümelerdir. Rinoplasti bu polipleri ortadan kaldırarak nefes almayı iyileştirebilir ve koku duyusunu geri kazandırabilir.
  • Eğri Bir Burnun Düzleştirilmesi: Eğri bir burun, hava yolunda tıkanmaya neden olarak nefes almayı zorlaştırabilir. Rinoplasti burnu düzeltebilir, nefes almayı iyileştirebilir ve sinüzit riskini azaltabilir.

Burun Estetiği Ne Zaman Tercih Edilmelidir?

Ankara’da en popüler estetik uygulamalardan biri olan burun estetiği, çeşitli faktörler nedeniyle değerlendirilmektedir. Burnunuzun şekli, boyutu ve genel işlevi, imajınızı ve sağlığınızı etkileyebilir. Çünkü insanların size baktığında fark ettiği ilk şeylerden biridir. Bir kişinin burun estetiği yaptırmaya karar vermesinin çeşitli nedenleri vardır. Bu prosedür dünya çapında gerçekleştirilen en yaygın estetik ameliyatlardan biridir. Burnunun şeklinden veya boyutundan memnun olmayanlar için popüler bir seçimdir. Bazı kişiler bu işlemi burnunun kırılması gibi travmatik bir olay sonrasında yaptırmayı tercih etmektedir. Bazı insanlar bunu burunlarının boyutunu ve şeklini değiştirmek, daha çekici görünmelerini sağlamak ve yüz özelliklerinin geri kalanıyla daha doğal bir şekilde uyum sağlamalarına yardımcı olmak için kullanabilir.

Burun estetiğinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, bireysel ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi değerlendirebilecek deneyimli bir cerrahla görüşmektir. Cerrah, burnunuzu değerlendirecek, beklentilerinizi değerlendirecek ve konsültasyon sırasında istediğiniz sonuçları elde etmek için nasıl ilerleyeceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Doğal burun

Doğal burun

Yüz Özelliklerinizi Uyumlu Hale Getirin

Burun genellikle yüzün geri kalanına göre orantısız görünür. Yetenekli cerrahlar, beceri ve sanatı birleştirerek burnunuzu yüzünüzün geri kalan özellikleriyle daha kabul edilebilir ve orantılı görünecek şekilde değiştirebilirler. Ayrıca cerrahlar, görünümünüzü tamamen değiştirmek yerine, sonuçlarınızın doğal görünmesini sağlamaya büyük özen gösterir.

Kaza veya Yaralanmalardan Kaynaklanan Darbeler

Travmatik bir yaralanma burnun görünümüne ve işlevselliğine zarar verebilir. Burun kırılmasının en sık görülen iki nedeni, otomobil kazası veya futbol gibi bir sporla uğraşırken meydana gelen yaralanmadır. Bu tür burun yaralanmalarından muzdarip olan hastalarda ayrıca kronik solunum sorunları ve tekrarlayan baş ağrıları da görülebilir. Ayrıca hastanın koku alma duyusunu da bozabilir. Bu durumda hastanın burnuna çekici bir şekil kazandırmak, burun fonksiyonunu yeniden kazandırmak ve yaşam kalitesini artırmak için en iyi prosedür Rinoplasti’dir.

 

Burun Estetiği Konusunda Kime Danışmalıyım?

Burun yüzde çok belirgin olduğundan, Ankara’da bu  tedavi prosedürleri gerçekleştirme konusunda deneyimli, yüz sanatı konusunda sağlam bir anlayışa sahip veya yüz oranlarının güzelliğini takdir eden bir burun estetiği cerrahını seçmek önemlidir . Rinoplastinin amacı burun fonksiyonunu korurken veya geliştirirken dengeli, doğal görünümlü bir sonuç yaratmaktır.

Başarılı bir Rinoplasti konsültasyonunun ilk önemli adımı, görüşülecek doğru cerrahı seçmektir. Rinoplasti operasyonunuzdan en dikkat çekici sonuçları elde etmek için saygın bir yüz estetiği uzmanına danışın. Ankara’da en iyi tedavi seçeneklerini sunan Dr. Sibel Boztaş alanında yeterliliğine sahiptir. Burun estetiğinden en iyi sonuçları almak için randevunuzu mümkün olan en kısa sürede planlayın. Bu randevu sırasında tüm süreci ve ayrıntılarını ele alacaktır. Yeni bir görünüme giden yolunuz, burun estetiği randevunuzu alarak iyi bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Bir randevu almak istiyorsanız veya merkezimizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.