İkinci kez burun estetiği yapılabilir. Yapılan burun estetiğine revizyon burun estetiği ya da revizyon rinoplasti denir. Öncelikle neden ikinci bir burun estetiğine ihtiyaç duyulduğunu ve ilk ameliyatın sonuçlarının neler olduğunu belirlemek için bir dizi değerlendirme yapılması önemlidir. İlk burun estetiği ameliyatı sonrasında ortaya çıkan sorunlar, burun şeklindeki değişiklikler, burun tıkanıklığı veya solunum sorunları gibi nedenlerle ikinci bir ameliyat gerekebilir. İkinci ameliyat, önceden yapılan işlemden kaynaklanan problemleri çözmek, burun estetiğini iyileştirmek veya daha iyi bir sonuç elde etmek için yapılabilir.

Ancak, ikinci  burun estetiği ameliyatı yapılması, ilk ameliyatın ardından burun dokularında oluşan skar dokusu veya hasar nedeniyle daha zor olabilir. Bu nedenle, ikinci bir burun estetiği ameliyatı yapmayı düşünen kişilerin, işlem öncesinde uzman bir KBB doktoruyla görüşerek riskleri ve faydaları tartışması ve uygun bir tedavi planı oluşturulması önemlidir.

İkinci Kez Burun Estetiği Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

İkinci kez burun estetiği ameliyatı için doğru zamanlama konusunda  Kbb uzmanı önerileri doğrultusunda hareket etmek önemlidir. İlk burun estetiği ameliyatından sonra, burun dokularının iyileşme süreci en az 6-12 ay sürer. Bu süreçte, burun şekli ve işlevi zamanla değişebilir. Bu nedenle, ikinci bir burun estetiği ameliyatı için en uygun zaman, burun dokularının tamamen iyileşmesinin ardından, yani genellikle ilk ameliyatın ardından en az 1 yıl sonra yapılmasıdır.

İlk ameliyatın ardından ortaya çıkan problemleri çözmek veya burun estetiğini iyileştirmek için yapılabilir. İkinci bir burun estetiği ameliyatı, ilk ameliyatın ardından ortaya çıkan sorunların ciddiyetine, burun yapısına, burun cildinin kalitesine ve hastanın genel sağlık durumuna göre belirlenir.

Burun Revizyonu Ameliyatı Sonrası

Burun revizyonu ameliyatı, ikinci burun ameliyatı olarak da bilinmektedir. İlk estetik ameliyat sonrası geçen 12 ay sonunda hasta yeni burnunun estetik ve fonksiyonel olarak beklentilerini karşılamadığını fark ettiğinde öncelikle şikayetlerini netleştirmelidir. İlk operasyondaki memnuniyetsizliğin operasyondan mı yoksa hastanın iyileşme sürecinde yaptığı hatalardan mı kaynaklandığı çok önemlidir. Eğer doktorun deneyim ve becerisinden kaynaklı ciddi memnuniyetsizlikler varsa ikincil ameliyat için farklı bir operatör doktora danışmak gerekir. Doğru doktoru bulmak ve ikinci operasyondan beklentilerinizi makul tutmanız çok önemlidir.

İstediğim buruna neden sahip olamıyorum?

Öncelikle nefes alma şikayetleri dışında sadece estetik amaçlı ameliyat taleplerinizde gerçekçi olunuz. Yüz şeklinize, cilt kalınlığınıza, yaşınıza, yaşam biçiminize kadar birçok etken hayal ettiğiniz buruna sahip olmanızın önünde engel olabilir. Bu konuda sabırlı ve beklentilerinizi makul düzeyde tutmaya çalışınız. Unutmayınız ki doğal görünümlü bir buruna sahip olmanızı sağlayacak her operasyon başarılı operasyonlardandır. Bir önemli nokta da estetik operasyon sonrası doktorunuzun tavsiyelerine uymaktır.