Burnun görünümünü iyileştirmeye yönelik tedavileri düşünen kişiler rinoplasti ve septoplasti  ameliyatıyla karşılaşabilirler. Bu tedavilerin her ikisinin de kendine göre artıları ve eksileri vardır. Septoplasti ile burun estetiği ameliyatının avantaj ve dezavantajlarını tartmak söz konusu olduğunda kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmek faydalı olabilir.

Ankara’da kbb uzmanı olarak, burnun yüz görünümü üzerindeki etkisini anlar ve hastanın yüzünün geri kalanını tamamlayan bir burun elde etmesine yardımcı olmak için septoplasti veya rinoplasti ameliyatı yapabilir. Ayrıca hastalarını her iki tedavi seçeneği hakkında bilgilendirmek  önemlidir. Bunun için rinoplasti ve septoplasti tartışmasına ilişkin bilgiler de sunabiliriz.

Rinoplasti Nedir?

Burun estetiği veya burun ameliyatı olarak da adlandırılan rinoplasti , en yaygın kozmetik prosedürlerden biridir. Burun oranlarını arttırmak ve burun asimetrisini gidermek için kullanılır.

Doğru şekilde tamamlandığında burun ameliyatı hastaya dengeli, doğal görünümlü bir yüz görünümü sağlayabilir. Burun estetiği ameliyatı aynı zamanda hastanın özgüvenini de artırabilir. Çünkü burnu yanakları, gözleri ve diğer yüz özellikleriyle orantılı görünecektir.

Hastalar Neden Burun Estetiği Ameliyatına Başvurur?

İnsanların burun estetiği ameliyatını düşünmelerinin birçok nedeni vardır. Bu nedenler şunları içerir:

  • Rinoplasti, hastanın simetrik bir yüz görünümü elde etmesine yardımcı olabilir.
  • Burun ameliyatı, burun şekil bozukluklarını onarmak ve ortadan kaldırmak ve kronik sinüziti (burun geçişi iltihabı) tedavi etmek için kullanılabilir.
  • Bir burun estetiği nefes alma sorunlarını düzeltebilir.

Burun estetiği için iyi bir aday mısınız?

Burun estetiği ameliyatı için en iyi adaylar aşağıdaki özelliklerden bir veya daha fazlasını gösterebilir:

  • Burun köprüsünün çok yüksek veya çok alçak olması
  • Geniş veya genişleyen burun delikleri
  • Çarpık, sarkık, uzun veya kalkık burun
  • Kemerli burun
  • Çok geniş veya dar burun

Dr. Sibel Boztaş , bir hastanın burun estetiği için uygun bir aday olduğunu düşünürse, ona kişiselleştirilmiş bir tedavi planı sunabilir.

Septoplasti Nedir?

Septoplasti, burun deliklerini bölen kemik ve kıkırdak gibi sapmış bir septumu düzeltir. Sapmış bir septum burnun bir tarafını tıkar, hava akışını azaltır ve burnun bir veya her iki tarafından nefes almayı zorlaştırır. Ayrıca septum deviasyonu burun kuruluğuna neden olarak kabuklanmaya veya kanamaya neden olabilir.

Septoplasti işlemi sırasında cerrah, nazal septumu düzeltir ve yeniden konumlandırır. Cerrah, burun kıkırdağını veya kemiğini kesebilir, yeniden konumlandırabilir veya değiştirebilir ve doğru konuma yeniden yerleştirmeden önce burun septumunun parçalarını kesip çıkarabilir.

Hastalar Neden Septoplasti Ameliyatı Olur?

Septoplasti, septum deviasyonuyla uğraşan ve nefes alma sorunları yaşayan hastalara fayda sağlayabilir. Ameliyat burnun yapısal sorunlarını tedavi eder. Böylece hasta burundan rahat nefes alabilir.

Septoplasti İçin İyi Bir Aday Mısınız?

Solunum problemlerine neden olan septum deviasyonu olan hastalar septoplasti ameliyatına hak kazanabilirler. Ayrıca aşırı derecede horlayabilirler. Bu durum sorunun uykuya dalmayı veya uykuda kalmayı zorlaştırmasına neden olur.

Rinoplasti ile Septoplasti Ameliyatı Arasındaki En Büyük Fark Nedir?

Rinoplasti ve septoplasti burnu tedavi etmek için kullanılan prosedürlerdir. Ancak burun estetiği, burnun görünümünü etkileyen kozmetik sorunları düzeltmek için yaygın olarak kullanılırken, septoplasti ise burnun yapısal sorunlarını tedavi eder.

Rinoplasti ve Septoplasti Ameliyatları Aynı Anda Yapılabilir mi?

Burun estetiği ve septoplasti ameliyatlarını aynı anda yapabilmektedir. Her iki prosedürün de hastasının burnun şeklini ve işlevini optimize etmesine yardımcı olabileceğine inanıyorsa bunu yapar.

Septoplasti ve Rinoplasti İyileşmesi

Septoplasti ve burun estetiği iyileşme süreçleri benzerdir. Her iki prosedür de şişme, morarma ve diğer kısa süreli yan etkilere neden olabilir. Ayrıca septoplasti ve burun estetiği hastalarının ameliyatlarının tam sonuçlarını görmeleri bir yıl veya daha uzun zaman alabilir.