Dudak dolgusu acıtır mı sorusu yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardandır. Dudak dolgusu, kaliteli bir hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddelerinin dudaklara enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen bir kozmetik işlemdir. Bu işlem sırasında, genellikle lokal anestezi uygulanır ve böylece ağrı veya rahatsızlık minimal düzeyde olur. Dolgu içeriğinde bulunan lokal anestezik sayesinde son derece konforlu uygulama yapılır. Yok denecek kadar az bir acı hissedilir.

Ancak her bireyin ağrı eşiği ve duyarlılığı farklıdır, bu nedenle kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar dudak dolgusu işlemi sırasında hafif bir rahatsızlık veya acı hissedebilirken, diğerleri neredeyse hiçbir şey hissetmeyebilir. İnstagram

Dudak Dolgusu Sonrası Ne Olur?

İşlem sonrasında, dudaklarda hafif bir şişlik, kızarıklık veya hassasiyet olabilir. Ancak genellikle bu etkiler hızla geçer ve birkaç gün içinde normale döner. Eğer şiddetli ağrı, şiddetli şişlik veya diğer olumsuz etkiler yaşarsanız, uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Dudak dolgusu kaliteli bir hyaluronik asit bazlı dermal dolgu ile yapıldığında herhangi bir yan etki oluşmaz. Çünkü  hyaluronik asit, insan sağlığına zararlı olmadığı dermatolojik olarak kabul edilmiş bir materyaldir ve göz çevresi gibi hassas bölgelerde dahi kullanılabilecek, güvenli bir içeriğe sahiptir.

Dudak dolgusu sonrası olası yan etkileri  kısa sürelidir:

  • Dudaklarda şişlik ve ödem oluşabilir.
  • İğne ile yapılan dolgu uygulamalarında damara denk gelinmişse morarma meydana gelebilir.
  • Dudaklarda uyuşma, karıncalanma, geçici his kaybı, nadiren de olsa rastladığımız durumlardır.

Ağrısız Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Ağrısız dudak dolgusu uygulamaları oldukça pratik ve kısa süren uygulamalardır ve 15-20 dakika sürmektedir. Uygulama öncesi lokal anestezik krem ile bölge uyuşturulur. Sonrasında  çok ince bir iğne ile dudağa dolgu maddesi dikkatli bir şekilde enjekte edilir.  Dudak dolgusunun kalıcılığı kişilerin cilt tipine göre değişir ve ortalama olarak  9-12 ay arasında etkilidir. Çünkü bu süre, kişilerin metabolik yapısına göre bazen daha uzun sürebilmektedir.

Dudak Dolgusu Yaptırmak Zararlı Mıdır?

Dudak dolgusu işlemi, vücutta zaten bulunan doğal maddeler kullanılarak yapıldığı için zararı yoktur. Ancak işlemin güvenli ellerde, uzman hekim tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. İşlem sırasında iğne kullanıldığı için dudaklarda kısa süreli ve geçici kızarıklık görülebilir. Dudak dolgusu acısız bir işlem olduğu söylenebilir. Tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirilmez ise doğal olmayan, aşırı büyük veya biçimsiz dudaklar ortaya çıkabilir.