ruBurun estetiği giderek daha popüler hale geliyor. Ancak birçok insan vücudunun bu kadar hassas bir kısmının ameliyat edilmesinden anlaşılır bir şekilde tedirgin oluyor. Bu sizin için geçerliyse endişelenmeyin; burun estetiği yaptırmanın ameliyat gerektirmeyen başka bir yolu daha var. Burun estetiği uzmanı Dr. Sibel Boztaş, ameliyatsız burun estetiği nasıl olduğu konusunda bizi bilgilendirmek için burada.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir Ve Nasıl Mümkün Olabilir?

Ameliyatsız burun estetiği  enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanılarak burnun dış görünümünü iyileştirmeyi amaçlar. Enjekte edilebilir maddeler, geçici olarak daha dengeli bir görünüm elde etmeye yardımcı olan burun dolgusu maddeleri veya botulinum toksinidir.

Burnun farklı bölgelerine enjeksiyon yapılması daha iyi bir kontur illüzyonu yaratır. Makyajla kontur yapmaktan pek farkı yoktur. Burnun ışık refleksini ve gölge çizgilerini geliştirerek burnun daha düz, daha ince ve daha belirgin görünmesini hedefliyoruz.

Farklı dolgu türleri var mı? Farklı sonuçlar sunuyorlar mı?

En yaygın kullanılan dermal dolgu maddesi hyaluronik asittir. Burun dolgusunda birçok marka var. Marka, ürünün kalınlığı ve yumuşaklığı kadar önemli değildir. Burun içinde hyaluronik asit altı ila dokuz ay kalma eğilimindedir.

Diğer geçici dolgu türleri arasında  Polikaprolakton  ve  Kalsiyum Hidroksiapatit  bulunur. Bunlar vücudun kendi kolajenini uyararak faydalı etkiyi oluşturarak çalışır.

Kime Ameliyatsız Burun Estetiği Öneriyorsunuz?

Yaygın bir istek, burundaki çıkıntının azaltılıp ucun yükseltilmesidir. Bu, daha düz görünen bir profil oluşturmak için tümseğin üstüne ve altına hacim eklenerek yapılır. Burun ucuna yapılan dolgu daha iyi bir çıkıntı oluşturur. Az miktarda kas gevşetici de burun deliklerinin genişlemesini ve burun ucunun aşağı doğru çökmesini durdurabilir.

Birçok hasta, ileriki yaşlarda ameliyatlı burun estetiği yaptırmayı planlıyorsanız bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Ameliyatsız burun estetiği yaptırıp yaptıramayacağınızı karar vermeden önce uzmanın tavsiyelerini dikkate almalısınız. Burun dolgusu ile burun estetiği yaptırmak güvenlidir.

Ameliyatsız Burun Estetiğinde İyileşme Nasıldır?

Sonuçlar anında alınır ve herhangi bir kesinti yaşanmaz.

Ameliyatsız burun estetiğinin riskleri var mıdır?

Burun vücudun son derece damarlı bir parçasıdır. Ameliyatsız burun estetiğinin uzman  cerrahlar tarafından yapılması şarttır. Çünkü Rinoplasti cerrahları burnun anatomisini ve yüzün geri kalanıyla neyin güzel bir orantı oluşturduğunu anlar. Daha da önemlisi, bir komplikasyon olması durumunda rinoplasti cerrahı uzmanı bununla ilgilenebilir.

Burun Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Burun dolgusu, burun şeklini düzeltmek, asimetriyi gidermek, küçük kusurları düzeltmek veya burun konturunu iyileştirmek için kullanılır. Bu prosedürde genellikle hyaluronik asit gibi dolgu maddeleri kullanılır. Burun dolgusunun etkisi, kullanılan dolgu maddesine ve bireyin metabolizmasına, yaşına, cilt yapısına ve prosedürün nasıl gerçekleştirildiğine bağlı olarak değişebilir. Hyaluronik asit gibi dolgu maddelerinin etkisi genellikle 18 aya kadar sürebilir. Ancak bu süre bireysel farklılıklara göre değişebilir. Dolgu maddesinin cinsine, kalitesine ve uygulama tekniğine göre süreç değişebilir.

En İyi Burun Dolgusu Doktor Önerisi

En iyi burun dolgusu yapılırken doktor önerisi dikkate alınmalıdır. Ameliyatsız burun dolgusu estetiği çözümleri, estetik burun ameliyatına kıyasla çok daha uygun  fiyatlı bir işlemdir. Bundan dolayı hastalar için oldukça avantajlı olan bir işlemdir. Çünkü hastalarımızın memnun kaldığı bu uygulamadır. Ayrıca günümüzde de sıklıkla uygulanan dolgu işlemleri arasında yer almaktadır.

Burun Dolgusu Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Bu konuda dile getirilmesi gereken en önemli nokta burun küçültmede kullanılmamasıdır. Yani burun dolgusu burun küçültme işleminde daha orantılı bir görünüm elde edilmek için tercih sebebidir.

  • Burun dolgusu ile burun ucu düşüklüğü giderilebilir.
  • Burunun kanatlarının gülme gibi durumlarda fazla hareketlenmesinin önüne geçilebilir.
  • Düşük burun ucuna bağlı iyi nefes alamayan burunda fonksiyonel amaçlı yani daha iyi nefes için
  • Burun eğrilikleri giderilebilir. Eğriliğin derecesi de uygulama için önemlidir.
  • Burun estetiği ameliyatından sonra ortaya çıkan sorunların giderilmesinde tercih edilebilir.
  • Burundaki asimetriler giderilebilir.
  • Burunla alın ilişkisi arasındaki sorun düzeltilir.
  • Burun sırtındaki pürüz düzleştirilebilir.