Burun estetiğinde yaş  sınırı hastanın belirli bir yaşa gelmesi beklenir. Ameliyat olacak kişinin kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Burun gelişimi tamamlaması kadınlarda, erkeklere göre erken olur. Erkeklerde boy ve yüz ve burun uzaması 18 yaşına kadar sürer. Ancak kız çocuklarında genellikle 16 yaşında büyüme durur. Genelde kız çocuklarında gelişim daha erken başlayıp daha erken bittiğinden kız çocuklarında 16 yaş  ameliyat için uygun olabilmektedir. Ama erkek çocuklarında 18 yaş sınırı vardır.

Bazı durumlarda hastaların günlük hayatlarını etkileyebilecek durumlar söz konusu olabilir. Nefes alma problemleri, burun ve kıkırdak yapısındaki ciddi bozukluklar. Ayrıca hasta burnunun görüntüsünü psikolojik bir sorun haline getirip yaşam kalitesini bozacak bir psikoloji içinde olabilmektedir. Hastanın ameliyat olup olamayacağına karar verirken tüm bu koşulları birlikte değerlendirilir.

Erken Yaşta Burun Estetiği Ameliyatı Olmak Mümkün Müdür?

Erken yaşta vücut gelişmeye devam etmektedir. Bundan dolayı burun estetik ameliyatı olmak sakıncalıdır. Ama burun estetiği alt yaş sınırlaması için istisnalar bulunmaktadır. Kırık, travma ve doğuştan gelen rahat nefes alamama gibi problemler neticesinde, birey gerekli yaşa erişmemiş olmasa bile doktor onayı ve anne babanın rızasıyla burun estetik ameliyatı olabilmektedir. Böyle durumda burun ameliyatı yaşı ikinci plana ötelenir. Netice olarak ‘Burun estetiğinde yaş sınırı kaçtır?’ sorusunun yanıtı hem duruma hem de cinsiyete bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

18 yaş altında Burun Estetik Ameliyatına Sıcak Bakmama Nedenleri Nedir?

18 yaş altındaki kişiler fiziksel gelişimlerini tamamlamamaktadır. Bu  nedenle yapılacak olan işlemler sonucu, uzun sürede ve en ideal bir sonuca ulaşmak zor olur. Ayrıca bu yaştaki gençlerin henüz ruhsal olgunluğa erişmemiş olmaları bir etkendir. Ruh hallerinin inişli çıkışlı olması çok önemli bir nedendir. Geriye dönmenin imkansız olduğu estetik ameliyatından sonra, gencin sonucu nasıl karşılayacağını kestirmek zordur. Genellikle 18 yaş altındaki gençler, bu dönemde abartılı tepki verebilmektedir. Sonrasında sonuçtan memnun kalmaya bilirler.

Burun estetik ameliyatı

Burun estetiği Ankara

Burun Estetiği İçin İleri Yaş Sınırı Varmıdır?

Estetik burun  ameliyatı için üst yaş sınırı ile ilgili de bilgi verebiliriz. İleri yaş almış bireyler için burun ameliyatı üst yaş sınırı 45-50 yaştır. 45 yaş ve sonrasında ameliyat olmak isteyen kişilerin ciltlerinde elastikiyet azalacaktır. Bundan dolayı elastikiyeti azalmış olan ciltte burun ameliyatı iyileşme süreci yavaşlayacaktır. Ayrıca iyileşme istenilen düzeyde olamayacaktır. Bu nedenle 45-50 yaş üstü bireylerde burun ameliyatı önerilmemektedir. Üst yaş hastalar için detaylı muayene sonrası karar vermek en doğru yöntem olacaktır.