Burun estetiği ameliyatı süresi hastalar tarafından merak edilen konulardandır. Ameliyat seyrine göre 2 ile 2,5 saat arasında bir süre demektir. Burun estetiği ameliyatı kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortalama olarak bir burun estetiği ameliyatı 2 ile 2,5 saat arasında süre zarfında tamamlanır.

Burun estetiği ameliyatları genel olarak iki yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemler açık ve kapalı tekniklerdir. Ameliyatın açık mı yoksa kapalı mı yapılacağına doktor hastayı muayene ettikten sonra karar verir. Hangisini tercih edeceği ise genellikle cerrahın çoğunlukla tercih ettiği yöntem ve burnun revizyon ya da çok çok eğri bir burun olmasına göre değişmektedir Burun estetiği ameliyatları başka bir operasyonla birleştirilmediği takdirde 2 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? İyileşme süreci nasıl olur?

Burun estetiği ameliyatı süresi dışında ayrıca ağrı konusu da merak edilir. klasik tampon uygulaması yapılmadığı sürece ağrısız bir işlem olarak tanımlanır. Ameliyat sonrasında rahat nefes alınması hedeflendiğinden, silikon destekler kullanılır ve bunlar da ağrıya yol açmazlar. İyileşme sürecinde ise güneşten korunmanız ve de baskıya karşı korunmanız yeterlidir. Ayrıca operasyon sonrasında ortalama 1 haftalık süreçte  kontrollere tabi tutulursunuz.

Burun Estetiği Sonrasında İyileşme Süresi

  • Ameliyatın ardından 4 saat sonra bir şeyler içebilir, 8 saat sonra ise katı beslenmeye başlayabilirsiniz.
  • Ameliyattan 2 saat sonra anestezinin etkisinin yok olmaya başlayacaktır.
  • Burun estetik ameliyatı sonrasında uyurken 2 veya daha fazla yastıkla yatılması gereklidir.
  • İyileşme sürecinde sağa-sola dönerek yatılmamalıdır.
  • Ameliyattan sonra 2-3 ay boyunca gözlük kullanımı önerilmez.
  • Burun estetiği sonrasında göz altlarında morluklar kısa süre içinde geçecektir.
  • Burun estetiğinden sonra ilk aylarda burun tıkanıklığı problemi yaşanabilir.
  • Ameliyat sonrasında sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir.
  • Estetik sonrası ilk ay boyunca spor ve ağır kondisyon gerektiren hiçbir spor aktivitesi yapılmamalıdır.
  • Burun estetiği sonrası burnun yeni şeklini alması 6-12 ay sürmektedir. Ancak bu süre zarfında doğal olmayan, ben ameliyatlıyım diye bağıran bir burunla gezmek değildir.

Burun ameliyatı sonrası normal yaşama ne kadar sürede dönülür?

Ameliyatınızın ardından ortalama 5. günde iş yaşamınıza dönebilirsiniz. Ancak ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere özen göstermek gerekiyor. 1 ay süresinde ağır sporlardan kaçınmak gereklidir. Ameliyatın ardından 2. gün hafif bir şekilde dişler yıkanabilir. Katı yiyecekler tüketmek, uzun süre konuşmak, kahkaha atmak da bir süre dikkat edilmesi gereken durumlardır. Ayrıca ameliyatın ardından 1 hafta gibi bir süre boyunca aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alınmaması gerekir. Kısacası 5. günden sonra iş yaşamınıza dönebilseniz de uzun süre kendinize dikkat etmeniz gerekir.